Biznes Prawo

Kiedy możemy odejść z pracy w trybie natychmiastowym?

Kiedy możemy odejść z pracy w trybie natychmiastowym?
Jak skrócić okres wypowiedzenia, kiedy zależy nam na odejściu z pracy w trybie natychmiastowym? Jeśli pracodawca rażąco narusza obowiązki, możemy zwolnić się z dnia na dzień, korzystając z trybu rozwiązania umowy bez wypowiedzenia z jego winy. Jakie warunki muszą być

Data publikacji: 2015-08-11
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Kiedy możemy odejść z pracy w trybie natychmiastowym?
Kategoria: BIZNES, Prawo

Jak skrócić okres wypowiedzenia, kiedy zależy nam na odejściu z pracy w trybie natychmiastowym? Jeśli pracodawca rażąco narusza obowiązki, możemy zwolnić się z dnia na dzień, korzystając z trybu rozwiązania umowy bez wypowiedzenia z jego winy. Jakie warunki muszą być spełnione?

Kiedy możemy odejść z pracy w trybie natychmiastowym? BIZNES, Prawo - Jak skrócić okres wypowiedzenia, kiedy zależy nam na odejściu z pracy w trybie natychmiastowym? Jeśli pracodawca rażąco narusza obowiązki, możemy zwolnić się z dnia na dzień, korzystając z trybu rozwiązania umowy bez wypowiedzenia z jego winy. Jakie warunki muszą być spełnione?

Obecne brzmienie przepisów Kodeksu Pracy umożliwia pracownikowi rozwiązanie za wypowiedzeniem dwóch umów – na okres próbny (okres wypowiedzenia od 3 dni do 2 tygodni) oraz na czas nieokreślony (okres wypowiedzenia od 2 tygodni do 3 miesięcy). Prawo jednak pozwala też pracownikowi na natychmiastowe rozwiązanie stosunku pracy. Zgodnie z art. 55. § 1 i § 11  Kodeksu Pracy pracownik może rozwiązać umowę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy. Takie prawo przysługuje mu w dwóch przypadkach:

1.Zostało wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, a pracodawca nie przeniósł go w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia i kwalifikacje zawodowe (art. 55. § 1).

2.Pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika (art. 55. § 11).

O ile sytuacja opisana w pierwszym przypadku wydaje się jednoznaczna i łatwa do zweryfikowania, drugi rodzaj przewinień pracodawcy sformułowany jest dość ogólnikowo. Jak go interpretować? „Ciężkie naruszenie” podstawowych obowiązków wobec pracownika rozumiane jest jako wina umyślna lub rażące niedbalstwo. W zakresie normy znajdują się zatem wszystkie działania pracodawcy, które w sposób ciężki naruszają dobra osobiste lub interesy majątkowe pracownika. Przykłady „podstawowych obowiązków” pracodawcy znajdziemy natomiast w różnych rozdziałach Kodeksu Pracy. 
 

Obowiązki pracodawcy wobec pracownika określa m.in. Dział X Rozdział I k.p. Na ich podstawie możemy stworzyć listę przykładowych sytuacji, o których mowa w art. 55. § 11.

A to już wiesz?  W 2017 BYŁO PRAWIE 2,5 TYS. SPRAW O DYSKRYMINACJĘ I MOBBING

 

Jeśli pracodawca:

nie zapewnia ochrony życia i zdrowia pracowników poprzez zapewnienie im bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki,
organizuje pracę w sposób, który nie zapewnia pełnego wykorzystania czasu pracy, jak również osiągania przez pracowników, przy wykorzystaniu ich uzdolnień i kwalifikacji, wysokiej wydajności i należytej jakości pracy, 
organizuje pracę w sposób, który nie zmniejsza jej uciążliwości, zwłaszcza w przypadku pracy monotonnej i pracy w ustalonym z góry tempie, 
nie przeciwdziała dyskryminacji w zatrudnieniu
wypłaca wynagrodzenie nieterminowo i nieprawidłowo, 
utrudnia pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych, 
stosuje subiektywne i niesprawiedliwe kryteria oceny pracowników oraz wyników ich pracy,
narusza przepisy o czasie pracy lub przepisy o uprawnieniach pracowników związanych z rodzicielstwem i zatrudnianiu młodocianych,
nie udziela pracownikom przysługującego urlopu wypoczynkowego lub bezpodstawnie obniża jego wymiar,

…i czyni to umyślnie lub w wyniku rażącego niedbalstwa, istnieją przesłanki do rozwiązania z nim umowy bez wypowiedzenia.

 

Nieterminowa lub nieprawidłowa wypłata – kiedy ciężkie naruszenie?

Przykładem działania uzasadniającego rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracodawcy jest niewypłacenie wynagrodzenia. Musimy mieć jednak na uwadze wyżej omówiony warunek „ciężkiego naruszenia”. Jeśli w dniu wypłaty pracodawca przelał na nasze konto kwotę nieco niższą od naszego wynagrodzenia i zrobił to omyłkowo oraz szybko naprawił swój błąd, trudno mówić tu o rażącym niedbalstwie czy winie umyślnej. Z dotychczasowego orzecznictwa w kwestiach terminowości wypłaty wynagrodzeń w odniesieniu do art. 55 k.p. możemy wywnioskować jednak, że pracodawcy traktowani są przez wymiar sprawiedliwości surowo. Na przykład niewypłacanie pracownikowi całości wynagrodzenia w terminie, nawet jeśli nie wynika ze złej woli pracodawcy, lecz z braku środków finansowych, jest traktowane jako „ciężkie naruszenie”.
 

Pamiętajmy, że orzeczenia sądu nie zawsze przemawiają na korzyść pracownika. Z dotychczasowego orzecznictwa wynika, że nie są traktowane jako „ciężkie naruszenie” sytuacje, w których:

A to już wiesz?  Pomaganie zwierzętom jest proste! Dołącz do akcji Maxi Zoo.

Pracodawca sporadycznie nie wypłaca pracownikowi drobnej części wynagrodzenia
Pracodawca nie wypłaca określonego składnika wynagrodzenia za pracę, którego przysługiwanie jest sporne, a pracodawca uważa w oparciu o usprawiedliwione argumenty roszczenie pracownika za nieuzasadnione

 

 

Jakie formalności trzeba spełnić?

Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracodawcy odbywa się na mocy sporządzonego na piśmie oświadczenia woli, w którym niezbędne jest podanie przyczyny uzasadniającej podjęcie tego działania przez pracownika. Nasza decyzja musi być dobrze uargumentowana wskazaniem konkretnych działań pracodawcy oraz okoliczności, w jakich zaszły.

Bardzo ważne jest dobre przemyślenie podejmowanego kroku. Pracodawca może nie zgadzać się z naszym punktem widzenia i skierować sprawę do sądu pracy, żądając odszkodowania na mocy art. 611 k.p. w wysokości wynikającej z art. 612  k.p.     

Prawo do odszkodowania –kiedy  przysługuje?

Niezależnie od prawa do natychmiastowego wypowiedzenia umowy, w  przypadku gdy pracodawca ciężko naruszył swoje podstawowe obowiązki, pracownikowi należy się odszkodowanie zgodnie z  art.  55 § 11 Kodeksu Pracy . Zależne od rodzaju rozwiązanej umowy, kwota odszkodowania będzie równa wysokości:

wynagrodzenia za okres wypowiedzenia – jeśli pracownik zatrudniony był na umowę o pracę na okres nieokreślony,
wynagrodzenia za okres 2 tygodni – jeśli pracownik był zatrudniony na umowę o pracę na czas określony lub na czas wykonywanej pracy.

 

Mobbing – możliwe dwa odszkodowania

Kwestii mobbingu Kodeks Pracy poświęca oddzielny artykuł (art. 943 k.p.). Na mocy zawartych w nim przepisów, z tytułu rozwiązania umowy pracownik może żądać od pracodawcy odszkodowania w kwocie nie mniejszej niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Dodatkowo,  pracownik, u którego mobbing wywołał rozstrój zdrowia, może dochodzić od pracodawcy odpowiedniej sumy tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę.

 —–

Autor: Daria Szewczyk, radca prawny, doradca w firmie Professional Services 

A to już wiesz?  Polacy chcą się zbroić

Od ponad 10 lat doradza przedsiębiorstwom w zakresie prawa cywilnego , handlowego, prawa pracy i prawa zamówień publicznych. Reprezentuje klientów przed sądami i prowadzi kompleksową obsługę procesów sądowych. Doświadczenie w obsłudze prawnej krajowych i międzynarodowych podmiotów gospodarczych oraz instytucji sektora publicznego zdobywała w największych polskich i zagranicznych kancelariach prawnych. Autorka szeregu artykułów publikowanych m.in. na łamach Gazety Prawnej i Rzeczpospolitej.

 

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Kiedy możemy odejść z pracy w trybie natychmiastowym? BIZNES, Prawo - Jak skrócić okres wypowiedzenia, kiedy zależy nam na odejściu z pracy w trybie natychmiastowym? Jeśli pracodawca rażąco narusza obowiązki, możemy zwolnić się z dnia na dzień, korzystając z trybu rozwiązania umowy bez wypowiedzenia z jego winy. Jakie warunki muszą być spełnione?
Hashtagi: #BIZNES #Prawo

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy