Wypoczynek

Wakacje nastolatków 2021 – dlaczego warto zdecydować się na obóz lub kolonie?

Wakacje nastolatków 2021 – dlaczego warto zdecydować się na obóz lub kolonie?
Zorganizowany wyjazd to dla młodego człowieka nie tylko zabawa z rówieśnikami, czy czas na zdobywanie nowych doświadczeń życiowych. To także doskonała przestrzeń na rozwijanie swoich pasji. Nie bez powodu co roku oferujemy nastolatkom obozy tematyczne. Dzięki temu mają szansę na aktywny wypoczynek i spędzenie wakacyjnych dni w sposób naprawdę

Informacja prasowa
Warszawa, 25 lutego 2021 r.

Stagnacja, brak realnych spotkań z bliskimi i wszechobecne obostrzenia – rzeczywistość ostatnich miesięcy mocno daje się we znaki wszystkim. Jednak to nastolatkowie są szczególnie narażeni na negatywne skutki długotrwałej izolacji. O tym, jak możemy pomóc im w tej trudnej codzienności i dlaczego warto zorganizować naszemu dziecku wyjazd na obóz marzeń, mówi psycholog.

Młodzież bez wypracowanej doświadczeniem życiowym umiejętności radzenia sobie z trudnymi emocjami, wyjątkowo źle znosi zakaz swobodnego przemieszczania się, naukę zdalną i brak towarzystwa rówieśników. Tegoroczne wakacje mogą stać się przepustką do polepszenia ich samopoczucia i odetchnięcia od otaczającej nas nowej rzeczywistości.

Izolacja i stagnacja – wrogowie młodzieży
Brak zajęć w szkole, a co za tym idzie, codziennych kontaktów z rówieśnikami, utrudnione spotykanie się z przyjaciółmi, odwołane zajęcia pozalekcyjne, niemożność uprawiania sportów i rozwijania swoich pasji tak jak zwykle – tak od wielu miesięcy wygląda codzienność polskich (i nie tylko) nastolatków. Pandemia skutecznie uniemożliwia im prowadzenie trybu życia, jaki pozwala na zachowanie dobrego samopoczucia.

– Długotrwała izolacja, jakiej są obecnie poddawani nastolatkowie może skutkować niekorzystnym odbiciem się na ich zdrowiu, zarówno psychicznym, jak i fizycznym – mówi Ewa Sękowska-Molga, psycholog dzieci i młodzieży. – Młodzi ludzie niespodziewanie zostali pozbawieni realnego kontaktu z rówieśnikami, a to właśnie relacje społeczne na tym etapie życia odgrywają bardzo ważną rolę, jeśli chodzi o rozwój. To taki wiek, w którym rodzice nie pełnią już najważniejszej roli w kwestii budowania pewności siebie, samooceny, czy wzmacniania wartości. Rolę tę przejmują zazwyczaj właśnie rówieśnicy – tłumaczy ekspertka.

– Odizolowany od kolegów i koleżanek nastolatek, spędza coraz więcej czasu w domu przed komputerem. Relacje w świecie realnym, zamieniają się na kontakty wirtualne. Tego typu długotrwała stagnacja i wielogodzinne przebywanie przed ekranem urządzeń elektronicznych może skutkować wystąpieniem wielu zaburzeń, takich jak wzmożone napięcie, rozbicie emocjonalne, lęki, obniżenie nastroju, spadek motywacji, pogorszenie koncentracji, czy wystąpieniem różnego rodzaju objawów somatycznych i psychosomatycznych. Niestety z wieloma z nich młody człowiek nie potrafi samodzielnie sobie poradzić. W takiej sytuacji pomóc i wsparcie rodziców są niezwykle ważne – dodaje psycholog.

A to już wiesz?  3 pomysły na domowe ferie zimowe

Wyjazd remedium na koronawirusowe skutki
To właśnie po stronie dorosłych leży wsparcie młodzieży w tych trudnych dla nich chwilach. Codzienna dawka pozytywnej energii, dbanie o zróżnicowane formy relaksu i ruchu, nawet bez wychodzenia z domu, oraz rezygnacja z komputera czy smartfona w czasie wolnym to podstawowe zasady, jakie rodzice powinni wprowadzić do nowej domowej codzienności. Warto także już teraz zastanowić się nad kwestią wakacji, bowiem w tym roku letnie miesiące będą dla nastolatków pełnić niemal terapeutyczną funkcję. Jak zapewnić młodemu człowiekowi odpoczynek w atrakcyjnym miejscu, z optymalną dawką relaksu i atrakcji, a przy okazji stworzyć mu możliwość zrekompensowania braku towarzystwa w trakcie roku szkolnego? Odpowiedzią na wszystkie te potrzeby będzie odpowiednio dobrany obóz lub kolonie dla młodzieży.

– Zorganizowany wyjazd to dla młodego człowieka nie tylko zabawa z rówieśnikami, czy czas na zdobywanie nowych doświadczeń życiowych. To także doskonała przestrzeń na rozwijanie swoich pasji. Nie bez powodu co roku oferujemy nastolatkom obozy tematyczne. Dzięki temu mają szansę na aktywny wypoczynek i spędzenie wakacyjnych dni w sposób naprawdę interesujący – mówi Mirosław Sikorski, prezes zarządu Almatur.
O zbawiennym wpływie zorganizowanych wyjazdów w gronie rówieśników przekonana jest także psycholog Ewa Sękowska-Molga: Wartościowy, dobrze zorganizowany wyjazd wakacyjny, może w doskonały sposób wpłynąć na polepszenie kondycji psychicznej i fizycznej nastolatka. Dziecko ma okazję zmienić otoczenie, nawiązać relacje, poznać nowych kolegów i koleżanki i być częścią grupy społecznej, z którą wspólnie spędza czas. Kolejną, bardzo istotną korzyścią, patrząc z punktu widzenia jego rozwoju, jest nauka samodzielności i odpowiedzialności. W trakcie takich wyjazdów nastolatek wzmacnia poczucie sprawstwa, wiary we własne możliwości oraz poczucie, że poradził sobie bez rodziców. Taki wyjazd jest również doskonałym sposobem na odreagowanie skumulowanego napięcia, stresu i poradzenie sobie z trudnymi emocjami w zdrowy, naturalny sposób.

A to już wiesz?  Wakacje 2021: cyberprzestępcy wykorzystają tęsknotę za wypoczynkiem

Wakacyjne bezpieczeństwo gwarantowane
Rodzicom martwiącym się o bezpieczeństwo nastolatka na koloniach lub obozie warto przypomnieć, że tak jak inne sektory gospodarki, turystyka również zaadaptowała swoje usługi do nowych obostrzeń.

– Już w poprzednim sezonie musieliśmy zmierzyć się z organizacją wakacji dla młodzieży w pandemicznej rzeczywistości. Dzięki doświadczeniu i szybko przeprowadzonym zmianom, mogliśmy zapewnić bezpieczny wypoczynek tysiącom dzieci głównie w Polsce, ale i za granicą. Co więcej, nie odnotowaliśmy przy tym żadnego przypadku zakażenia wirusem. Na lato 2021 jesteśmy więc tym bardziej gotowi. Kładziemy ogromny nacisk na najwyższe standardy bezpieczeństwa i higieny. Zdajemy sobie też sprawę, że te wakacje są przez młodzież szczególnie wyczekiwane po wielu miesiącach spędzonych w domu, z ograniczonym kontaktem z rówieśnikami i często bez dostępu do tak ważnych dla ich rozwoju zajęć sportowych. Nasza oferta obfituje w różnorodne obozy i kolonie, od sportowych po youtuberskie, które sprostają nawet najbardziej nietypowym zainteresowaniom młodzieży – mówi Mirosław Sikorski.

Więcej o firmie Almatur:
Almatur to najdłużej działające Biuro Podróży w Polsce, które już od 1956 roku buduje swoją pozycję w branży turystycznej. Przez ten czas, turyści mieli okazję przejechać razem z biurem świat wzdłuż i wszerz, począwszy
od Polski, poprzez kraje ościenne aż po antypody. Od wielu lat Almatur jest niekwestionowanym liderem w branży w organizacji obozów młodzieżowych.
Swoją przygodę z turystyką Almatur rozpoczął jako biuro wyspecjalizowane w organizacji wycieczek dla środowiska akademickiego. Dziś oferuje swoim Klientom wiele propozycji wyjazdów w najpiękniejsze zakątki świata. Firma stale się rozwija i co roku wysyła ponad 30 000 osób na wyjazdy zarówno w kraju, jak i za granicą.
Almatur posiada 16 własnych biur sprzedaży w największych miastach akademickich oraz współpracuje z siecią blisko 1000 agentów na terenie całego kraju. Firma należy do największych organizacji międzynarodowych działających w branży turystycznej: World Youth Student & Educational Travel Confederation, ISIC Association, jest także członkiem Polskiej Izby Turystyki oraz agentem IATA. Więcej informacji znajduje się na stronie: www.almatur.pl

A to już wiesz?  Garmin Swim™ 2 – zegarek na basen i nie tylko

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy