Biznes Problemy społeczne

Światowy Dzień Mieszkalnictwa – 5.10

Światowy Dzień Mieszkalnictwa – 5.10
Wiele rodzin w Polsce nie jest w stanie samodzielnie zabezpieczyć swoich potrzeb mieszkaniowych na odpowiednim poziomie. Szczególnie dotkliwie biedy mieszkaniowej doświadczają dzieci dorastające w trudnych warunkach, a także osoby o specjalnych potrzebach, m.in.

Data publikacji: 2015-10-05
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Światowy Dzień Mieszkalnictwa – 5.10
Kategoria: Problemy społeczne, BIZNES

Wiele rodzin w Polsce nie jest w stanie samodzielnie zabezpieczyć swoich potrzeb mieszkaniowych na odpowiednim poziomie. Szczególnie dotkliwie biedy mieszkaniowej doświadczają dzieci dorastające w trudnych warunkach, a także osoby o specjalnych potrzebach, m.in. niepełnosprawni.

Światowy Dzień Mieszkalnictwa - 5.10 Problemy społeczne, BIZNES - Wiele rodzin w Polsce nie jest w stanie samodzielnie zabezpieczyć swoich potrzeb mieszkaniowych na odpowiednim poziomie. Szczególnie dotkliwie biedy mieszkaniowej doświadczają dzieci dorastające w trudnych warunkach, a także osoby o specjalnych potrzebach, m.in. niepełnosprawni.

Światowy Dzień Mieszkalnictwa to szansa  na publiczne zwrócenie uwagi na kwestie, które na co dzień towarzyszą tym, których ubóstwo mieszkaniowe dotyka osobiście, którzy obserwują je w swoich dzielnicach, miastach czy podwórkach lub zajmują się problemem mieszkaniowym profesjonalnie: pracowników pomocy społecznej, jednostek samorządowych czy organizacji społecznych.

Z badań przeprowadzonych na zlecenie Habitat for Humanity Poland (Millward Brown) wynika, że problemy mieszkaniowe są jedną z trzech najważniejszych kwestii dla Polaków i Polek oraz wpływają na najważniejsze decyzje, takie jak założenie rodziny czy emigrację. Tymczasem ponad połowa społeczeństwa nie może w pełni realizować swoich potrzeb związanym z godnym miejscem do życia, a warunki mieszkaniowe w Polsce należą do najsłabszych w Europie.

 „Godne, dostępne cenowo mieszkanie to nie wydatek budżetowy, ale inwestycja społeczna w człowieka, w rodzinę i kolejne pokolenia. Bezpieczny dach nad głową jest warunkiem koniecznym dla trwałości rodziny. Wśród rodzin, które otrzymały klucze do habitatowskich domów, obserwujemy wzrost aspiracji, motywacji do nauki, poprawę sytuacji bytowej poprzez znalezienie lepszej pracy, inwestowanie w siebie i w społeczność,  którą tworzą” – powiedziała Małgorzata Salamon, Dyrektor Habitat for Humanity Poland.

Warunkiem rozwiązania problemu mieszkaniowego w Polsce, jest współpraca różnorodnych aktorów z sektora publicznego, prywatnego i NGO. Rolą rządu jest wprowadzenie takich zmian legislacyjnych, instytucjonalnych i podatkowych, aby współpraca ta była możliwa i przyciągała inwestorów, którzy zaangażują się w budownictwo społeczne.

Wiele rodzin w Polsce nie jest w stanie samodzielnie zabezpieczyć swoich potrzeb mieszkaniowych na odpowiednim poziomie. Szczególnie dotkliwie biedy mieszkaniowej doświadczają dzieci dorastające w trudnych warunkach, a także osoby o specjalnych potrzebach – niepełnosprawni czy ludzie starsi.

A to już wiesz?  Polska gości 35. Międzynarodową Konferencję Rzeczników Ochrony Danych i Prywatno

Pani Anna mieszka pod Warszawą. Mały domek z jednym pokojem i kuchnią, bez łazienki oraz bez dostępu do wody, dzieli ze swoją babcią, niepełnosprawnym mężem oraz czterema synami. Ta 7-osobowa rodzina jest pod opieką instytucji pomocy społecznej, jednak oferowane wsparcie ma charakter doraźny, pozwalający jedynie na dalszą egzystencję bez szans na zmiany. Mimo wielu prób, pani Anna nie jest w stanie uzyskać pomocy, która pozwoli jej rodzinie na przerwanie zaklętego kręgu ubóstwa i trwałą poprawę warunków mieszkaniowych.

„Mieszkamy tutaj w szóstkę w pokoiku. Babcia śpi w kuchni. Jak rozłoży swoje łóżko, my się nie mamy jak ruszać. W zimę babcia naprawdę marznie, bo przez okno wchodzi mróz. Budynek nie jest ocieplony. Podłoga się zapada, jest grzyb i wilgoć. Chcieliśmy pomalować ściany, ale to jest wywalanie pieniędzy. Jak przyjdzie deszcz, to znowu będzie ciekło, znów zamokną kable i nie będziemy mogli włączać światła… Konieczny jest gruntowny remont, na który po prostu nas nie stać. Bez wody jest naprawdę ciężko. Mamy pięciolitrowe baniaki i biegam po wodę kilkaset metrów do mojej mamy, średnio po dwanaście razy dziennie. Szwagier w domku obok ma wodę, ale nie chcą dać się nam podłączyć. A sąsiedzi nie chcą udostępnić wody, przeszkadza im, gdy ktoś wchodzi do domu” – opowiada Pani Anna.

„Habitat for Humanity Poland wierzy, że godne miejsce do życia jest podstawowym prawem człowieka.  Mamy nadzieję, że poruszymy sumienia i zmobilizujemy do działania tych, którzy bezpośrednio odpowiadają za tworzenie i realizację polityki mieszkaniowej w Polsce, ale także nas indywidualniei kolektywnie, jako społeczeństwo, które pragnie żyć w kraju opartym o zasady demokracji i sprawiedliwość społeczną” – dodaje Małgorzata Salamon.

Kluczowe rekomendacje:

Priorytetowe wsparcie, w ciągu najbliższych 8-10 lat, społecznego budownictwa czynszowego, tańszego i ułatwiającego mobilność ludności w poszukiwaniu pracy
Zwiększenie wydatków z budżetu państwa na mieszkalnictwo w celu zmniejszenia deficytu mieszkaniowego w segmencie lokali dla niezamożnych
Reforma dostępu do terenów budowlanych i uproszczenia przepisów budowlanych

A to już wiesz?  Nadejście zimy zagraża życiu i zdrowiu 1,5 mln dzieci na Bliskim Wschodzie

 

Fundacja Habitat for Humanity realizuje projekt  „Społeczne Forum Polityki Mieszkaniowej”, który jest współfinansowany z Funduszy EOG w ramach programu Obywatele dla Demokracji.

……………………………………………………………………………………………………………………………………

Habitat for Humanity to organizacja pozarządowa, której misją jest zapewnienie godnego miejsca do życia niezamożnym osobom zagrożonym wykluczeniem mieszkaniowym. Organizacja pomaga tym, którzy nie mają gdzie mieszkać lub mieszkają poniżej dopuszczalnych norm. Habitat for Humanity buduje i remontuje domy, przy wsparciu samych beneficjentów, wolontariuszy, darczyńców i organizacji habitatowskich z innych krajów. Od 38 lat istnienia organizacja zbudowała już ponad 600 000 domów na całym świecie, zapewniając dach nad głową dla dwóch milionów ludzi.

www.habitat.pl; www.forummieszkaniowe.org

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Światowy Dzień Mieszkalnictwa - 5.10 Problemy społeczne, BIZNES - Wiele rodzin w Polsce nie jest w stanie samodzielnie zabezpieczyć swoich potrzeb mieszkaniowych na odpowiednim poziomie. Szczególnie dotkliwie biedy mieszkaniowej doświadczają dzieci dorastające w trudnych warunkach, a także osoby o specjalnych potrzebach, m.in. niepełnosprawni.
Hashtagi: #Problemy społeczne #BIZNES

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy