Biznes Prawo

Polska pionierem przepisów prawnych dla dronów

Polska pionierem przepisów prawnych dla dronów
- Polska jest liderem na arenie międzynarodowej pod względem uregulowanych przepisów używania dronów – mówi Filip Janerka, prezes KD Aerial Technology. – Nasz kraj był jednym z pierwszych państw, które wdrożyły regulacje prawne dla

Data publikacji: 2016-07-21
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Polska pionierem przepisów prawnych dla dronów
Kategoria: BIZNES, Prawo

– Polska jest liderem na arenie międzynarodowej pod względem uregulowanych przepisów używania dronów – mówi Filip Janerka, prezes KD Aerial Technology. – Nasz kraj był jednym z pierwszych państw, które wdrożyły regulacje prawne dla bezzałogowców.

Polska pionierem przepisów prawnych dla dronów BIZNES, Prawo - - Polska jest liderem na arenie międzynarodowej pod względem uregulowanych przepisów używania dronów – mówi Filip Janerka, prezes KD Aerial Technology. – Nasz kraj był jednym z pierwszych państw, które wdrożyły regulacje prawne dla bezzałogowców.

Dynamiczny rozwój rynku dronów w Polsce jest coraz bardziej dostrzegalny. Także dla polityków. Stąd nowelizacja przepisów wykonawczych w prawie lotniczym, które mają pomóc branży. Co się zmieniło? Przede wszystkim uproszczono procedury dotyczącą zasad wykonywania lotów dronami. Wcześniej, podobnie jak w przypadku samolotów, pilot przed startem profesjonalnego drona musiał uzyskać zgodę na lot w strefie CTR (strefa kontrolna lotniska). Zmiany przepisów ułatwią procedurę niedużym amatorskim bezzałogowcom (do 0,6 kg). Operator nie będzie musiał zgłaszać lotu drona w odległości do jednego kilometra od lotniska i jeśli lata do wysokości 100 metrów nad poziomem gruntu. Z kolei większe drony (masa startowa przekraczająca 25 kg), aby latać bez wcześniejszego zgłoszenia, muszą być na wysokości nie większej niż 100 metrów nad poziomem terenu oraz w odległości co najmniej 6 km od lotniska.

Nowe przepisy bardziej precyzyjnie rozróżniają też drony używane amatorsko do rekreacji i sportu od wykorzystania ich w działaniach komercyjnych np. w przemyśle. Te ostatnie mogą osiągać maksymalną masę startową do 150 kg (masa drona z łądunkiem). To aż sześciokrotnie więcej niż dotychczas. Oznacza to, że przedsiębiorcy mogą wykorzystać drony na przykład do transportu paczek i ciężkich ładunków.

Zmieniły się też warunki eksploatacji drona. Podmiot świadczący usługi lotnicze musi teraz posiadać instrukcję operacyjną, która zawiera m.in. dane podmiotu i jego personelu posiadającego uprawnienia do sterowania dronem, wykorzystywane przez podmiot bezzałogowce oraz listę czynności kontrolnych wykonanych przed startem i po lądowaniu.

A to już wiesz?  MEDI-system kupił od Angel Poland Group centrum seniora Angel Care

Komentarz Filipa Janerki, prezesa KD Aerial Technology:

– Nowe przepisy przystosowano do rzeczywistości i trwającego boomu na drony w Polsce. Zwiększenie maksymalnej masy startowej drona do 150 kg jest tworzeniem przepisów trochę „na zapas”, bowiem zawczasu przewidziano, że będziemy konstruować coraz większe drony, które dłużej latają i są w stanie więcej unieść. A to daje przestrzeń komercyjną i pozwala przedsiębiorcom znaleźć nowe zastosowania bezzałogowców.

Nowelizacja poprawi też bezpieczeństwo. Operator drona jest zobowiązany do noszenia odblaskowej kamizelki i zachowania szczególnej ostrożności w trakcie sterowania bezzałogowcem. Maszyna musi pozostawać w zasięgu jego wzroku, aby nie stwarzać zagrożenia dla samolotów lub otaczających go osób. Jeśli dron spadnie, to właśnie po stronie operatora jest obowiązek zadbania, aby spadł w miejscu, które nikomu nie zrobi krzywdy. Wcześniej nie było to jednoznaczne.

Zmiany w prawie lotniczym dla bezzałogowych maszyn powietrznych pokazują, że Polska poważnie traktuje obecność branży dronów i widzi ich potencjał. Być może właśnie z tego powodu Polska jest liderem na arenie międzynarodowej pod względem uregulowanych przepisów używania dronów. Nasz kraj był jednym z pierwszych państw, które wdrożyły regulacje prawne dla bezzałogowców. Dlatego zastosowanie dronów w wielu sferach naszego życia może się nadal rozwijać. W wielu państwach jest z tym problem. W Stanach Zjednoczonych dopiero parę miesięcy temu została wprowadzona licencja na loty komercyjne. Wcześniej nie wiadomo było, co można, a co nie. W Polsce licencje są przyznawane już od kilku lat.
 

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Polska pionierem przepisów prawnych dla dronów BIZNES, Prawo - - Polska jest liderem na arenie międzynarodowej pod względem uregulowanych przepisów używania dronów – mówi Filip Janerka, prezes KD Aerial Technology. – Nasz kraj był jednym z pierwszych państw, które wdrożyły regulacje prawne dla bezzałogowców.
Hashtagi: #BIZNES #Prawo

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy