Wiadomości branżowe

PG zaprasza na Tradycyjny Koncert Majowy

Trzecia część Oratorium Chrystus Franza Liszta będzie tematem Tradycyjnego Koncertu Majowego, na który już po raz dwunasty zaprasza Politechnika Gdańska.  Koncert odbędzie się w sobotni wieczór, 28 maja o godz. 19.00 w kościele Bożego Ciała na gdańskiej Morenie. Oratorium Chrystus dzieli się na trzy części: Oratorium Bożonarodzeniowe, Po Trzech Królach oraz Pasja i Zmartwychwstanie. Tym razem usłyszycie Państwo ostatnią część tego dzieła. Libretto Liszt opracował na podstawie biblii, liturgii katolickiej i łacińskich hymnów. W tradycyjnych – barokowych i klasycznych oratoriach główną rolę odgrywały partie solistów i chóru. Liszt mocno zaakcentował siłę orkiestry. Brak też typowych dla oratorium recytatywów. W zamian Liszt umieścił w swoim oratorium tzw. łacińskie pasaże. Jednak nie wiadomo, czy w zamyśle autora były one przeznaczone do wygłoszenia przez narratora.Podczas koncertu usłyszymy orkiestrę Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku, Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej oraz obdarzonych niezwykłymi głosami solistów: Magdalenę Witczak – sopran, Agnieszkę Rehlis – mezzosopran, Aleksandra

Trzecia część Oratorium Chrystus Franza Liszta będzie tematem Tradycyjnego Koncertu Majowego, na który już po raz dwunasty zaprasza Politechnika Gdańska.  Koncert odbędzie się w sobotni wieczór, 28 maja o godz. 19.00 w kościele Bożego Ciała na gdańskiej Morenie.

<

p>Oratorium Chrystus dzieli się na trzy części: Oratorium Bożonarodzeniowe, Po Trzech Królach oraz Pasja i Zmartwychwstanie. Tym razem usłyszycie Państwo ostatnią część tego dzieła. Libretto Liszt opracował na podstawie biblii, liturgii katolickiej i łacińskich hymnów. W tradycyjnych ? barokowych i klasycznych oratoriach główną rolę odgrywały partie solistów i chóru. Liszt mocno zaakcentował siłę orkiestry. Brak też typowych dla oratorium recytatywów. W zamian Liszt umieścił w swoim oratorium tzw. łacińskie pasaże. Jednak nie wiadomo, czy w zamyśle autora były one przeznaczone do wygłoszenia przez narratora.

Podczas koncertu usłyszymy orkiestrę Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku, Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej oraz obdarzonych niezwykłymi głosami solistów: Magdalenę Witczak ? sopran, Agnieszkę Rehlis ? mezzosopran, Aleksandra Zuchowicza ? tenor oraz Jarosława Kitalę ? baryton.

Za pulpitem dyrygenckim staną: nominowany w 1998 roku do nagrody Grammy Bohdan Jarmołowicz, dyrektor Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku oraz Mariusz Mróz, dyrygent Akademickiego Chóru PG.

Nie trudno zauważyć, że koncerty majowe wpisały się do kanonu politechnicznych tradycji. Niezmiennie cieszą się powodzeniem publiczności. Ich pomysłodawcą jest prof. Aleksander Kołodziejczyk, były rektor politechniki, wykładowca na Wydziale Chemicznym.

Tradycyjny Koncert Majowy: sobota, 28 maja 2011, godz. 19.00, kościół Bożego Ciała, ul. Piecewska, Gdańsk Morena.  

Bilety, w cenie 15 zł, nabyć będzie można w kościele na godzinę przed koncertem.

 

Źródło Politechnika Gdańska. Dostarczył netPR.pl
A to już wiesz?  Sportowy sukces politechników

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy