Biznes Problemy społeczne

Nauka to także twoja sprawa!

Nauka to także twoja sprawa!
Foka i morświn rozbudzą twój zachwyt nad przyrodą, a marzenia o przyszłości zostaną spełnione przez uczonych. To wszystko dzięki projektom wzmacniającym związki nauki ze społeczeństwem. W ramach europejskiego programu Horyzont 2020 Polacy realizują 14 takich

Data publikacji: 2016-10-28
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Nauka to także twoja sprawa!
Kategoria: Problemy społeczne, BIZNES

Foka i morświn rozbudzą twój zachwyt nad przyrodą, a marzenia o przyszłości zostaną spełnione przez uczonych. To wszystko dzięki projektom wzmacniającym związki nauki ze społeczeństwem. W ramach europejskiego programu Horyzont 2020 Polacy realizują 14 takich projektów.

Nauka to także twoja sprawa! Problemy społeczne, BIZNES - Foka i morświn rozbudzą twój zachwyt nad przyrodą, a marzenia o przyszłości zostaną spełnione przez uczonych. To wszystko dzięki projektom wzmacniającym związki nauki ze społeczeństwem. W ramach europejskiego programu Horyzont 2020 Polacy realizują 14 takich projektów.

„To, co robią naukowcy, jest niezrozumiałe, oderwane od rzeczywistości i niebezpieczne” ‒ takie opinie wcale nie są rzadkością. Dlatego w programie Horyzont 2020 – największym w historii unijnym programie badań i innowacji – wyodrębniono kategorię projektów pod nazwą „Nauka z udziałem społeczeństwa i dla społeczeństwa”. Mają one sprawić, by naukowcy i osoby niezajmujące się badaniami słuchali się nawzajem i współpracowali ze sobą.

Polacy biorą udział w 14 takich projektach, a na ich realizację zdobyli ponad 3,5 mln euro. Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego i WWF Polska będą rozbudzać wśród młodzieży zainteresowanie przyrodą dzięki zajęciom o morskich ssakach. Uniwersytet Jagielloński zajmuje się kwestią równouprawnienia płci wśród naukowców, a Centrum Nauki Kopernik pomaga naukowcom konsultować ich pomysły i potrzeby. Z takiej możliwości skorzystał dr. Paweł Szczęsny, biolog, który bada sygnały w mięśniach. Jego badania mogłyby w przyszłości prowadzić np. do stworzenia urządzeń monitorujących śpiące niemowlęta, ale po drodze piętrzą się przeszkody biznesowe, prawne i etyczne. Dr Szczęsny miał możliwość szukania rozwiązań podczas dyskusji z ekspertami z różnych dziedzin, ale także z osobami spoza świata nauki. Kopernik zorganizował również wystawę o badaczach amatorach tworzących urządzenia medyczne, którą obejrzało ponad 130 tys. osób. – Takie projekty mają duży sens, bo w grantach na badania nie ma zwykle miejsca na pogłębioną współpracę ze społeczeństwem – uważa Wiktor Gajewski, dyrektor wydarzeń naukowych i artystycznych z Kopernika. – Dzięki takim działaniom naukowcy są bliżej tych, dla których prowadzą badania, a społeczeństwo zaczyna czuć, że nauka to także jego sprawa – dodaje Gajewski.

A to już wiesz?  Globalna współpraca Diageo i ONZ

Widać to także w przedsięwzięciu, w którym uczestniczy Instytut Technologii Eksploatacji z Radomia. W ramach projektu CIMULACT do zwykłych ludzi w 30 krajach Europy zwrócono się z ważnymi pytaniami: „Jaką macie wizję przyszłości za 30-40 lat? O czym marzycie, czego się obawiacie?”. Podczas warsztatów w każdym z krajów wypracowano wizje dla kilku kluczowych sfer życia. Polacy uczestniczący w projekcie opisali np. rewolucyjne osiągnięcia medycyny, które zapewnią kompleksową opiekę i szybkie leczenie, czy społeczeństwo świadomie korzystające ze środowiska. W drugim etapie projektu wizjami Europejczyków zajęli się naukowcy i planiści, którzy zastanowili się, jakie badania i innowacje są konieczne, by zrealizować te marzenia. Ostatnim etapem będzie włączenie tych działań do priorytetów programu Horyzont 2020, co umożliwi zdobycie dofinansowania na ich realizację.

15 listopada w Brukseli zostaną zaprezentowane najciekawsze europejskie inicjatywy na styku nauki i społeczeństwa. Spotkanie poza wymianą doświadczeń i inspiracji ma jeszcze jeden cel. ‒ Programy badawczo-innowacyjne Unii są dość mocno nastawione na przemysł ‒ uważa Mikołaj Pyczak, ekspert z Krajowego Punktu Kontaktowego Projektów Badawczych UE. ‒ Dlatego będziemy przekonywać decydentów, by nie zapominali o działaniach wzmacniających więzi społeczeństwa z nauką i nauki ze społeczeństwem. Teraz takie projekty są częścią programu ramowego Horyzont 2020, ale musimy się starać, by zapewniono ich finasowanie także po roku 2020 – podkreśla Pyczak. Dlatego zaproszeni zostali m.in. przedstawiciele Dyrektoriatu Badań i Innowacji Komisji Europejskiej i europejskich grup eksperckich, w tym komisji przemysłu, badań naukowych i energii europarlamentu.

Rejestracja  zgłoszeń na spotkanie w Brukseli jest już otwarta:  http://www.sisnetwork.eu/about/news/evening-reception-opening-science-to-society-15-november-2016.

Więcej informacji dla aplikujących o dofinansowanie projektów „Nauka z udziałem społeczeństwa i dla społeczeństwa” na stronie http://kpk.gov.pl/?page_id=10560

 

 

Photo credit: RDECOM via Foter.com / CC BY

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Nauka to także twoja sprawa! Problemy społeczne, BIZNES - Foka i morświn rozbudzą twój zachwyt nad przyrodą, a marzenia o przyszłości zostaną spełnione przez uczonych. To wszystko dzięki projektom wzmacniającym związki nauki ze społeczeństwem. W ramach europejskiego programu Horyzont 2020 Polacy realizują 14 takich projektów.
Hashtagi: #Problemy społeczne #BIZNES

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy