Wiadomości branżowe

Mistrz F1 na czele rankingów

Sebastian Vettel zwyciężył w rankingu najlepszych kierowców, prowadzonym przez firmę Castrol. Na podium znaleźli się także dwaj inni kierowcy Formuły 1 – Mark Webber i Jenson Button.O tym, że Vettel miał niezagrożoną pozycję lidera rankingu Castrol EDGE, było wiadomo od dawna, ale za plecami młodego Niemca mogło jeszcze wiele się zdarzyć. Lewis Hamilton miał szansę nawet na drugie miejsce, ale nie dość, że nie udało mu się wyprzedzić Marka Webbera, to ze względu na defekt skrzyni biegów w ostatnim wyścigu sezonu – Grand Prix Brazylii, spadł na czwarte miejsce. Na podium, nie tylko przez awarię rywala, lecz także dzięki swojej świetnej jeździe, wskoczył Jenson Button. Piąte miejsce w rankingu Castrol EDGE za rok 2011 zajął Fernando Alonso.Reprezentanci innych sportów motorowych musieli zadowolić się miejscami tuż za pierwszą piątką. Szósty w sezonie 2011 jest Will Power z IndyCar, a pierwszy kierowca rajdowy znalazł się dopiero na dziewiątym miejscu. A przecież Sebastien Loeb, bo o nim mowa, właśnie zdobył swój ósmy tytuł mistrza świata z rzędu. Polacy uplasowali się niestety daleko

Sebastian Vettel zwyciężył w rankingu najlepszych kierowców, prowadzonym przez firmę Castrol. Na podium znaleźli się także dwaj inni kierowcy Formuły 1 ? Mark Webber i Jenson Button.

O tym, że Vettel miał niezagrożoną pozycję lidera rankingu Castrol EDGE, było wiadomo od dawna, ale za plecami młodego Niemca mogło jeszcze wiele się zdarzyć. Lewis Hamilton miał szansę nawet na drugie miejsce, ale nie dość, że nie udało mu się wyprzedzić Marka Webbera, to ze względu na defekt skrzyni biegów w ostatnim wyścigu sezonu ? Grand Prix Brazylii, spadł na czwarte miejsce. Na podium, nie tylko przez awarię rywala, lecz także dzięki swojej świetnej jeździe, wskoczył Jenson Button. Piąte miejsce w rankingu Castrol EDGE za rok 2011 zajął Fernando Alonso.

Reprezentanci innych sportów motorowych musieli zadowolić się miejscami tuż za pierwszą piątką. Szósty w sezonie 2011 jest Will Power z IndyCar, a pierwszy kierowca rajdowy znalazł się dopiero na dziewiątym miejscu. A przecież Sebastien Loeb, bo o nim mowa, właśnie zdobył swój ósmy tytuł mistrza świata z rzędu. Polacy uplasowali się niestety daleko za czołówką. Bardzo dobry sezon Kuby Giermaziaka w Porsche Supercup pozwolił mu na zajęcie jednak odległego, 474. miejsca. Za nim znaleźli się rajdowcy ? Michał Kościuszko (601. lokata) i Michał Sołowow (868. miejsce).

Warto zwrócić uwagę na osiągnięcia Sebastiana Vettela, który dominował w tym sezonie ? wygrał 11 wyścigów, 16-krotnie stał na podium wyścigów F1 i 15 razy był najszybszy w kwalifikacjach. Dwukrotnie w pojedynczym wyścigu zdobył ponad 2000 punktów w rankingu Castrol EDGE. W GP Europy w Walencji i w GP Indii w New Delhi zdobył pole position, wygrał wyścig i uzyskał najlepszy czas okrążenia. W tych dwóch wyścigach był na prowadzeniu przez 116 ze 117 okrążeń.

Przewaga Vettela z pewnością znajdzie odzwierciedlenie 4 grudnia, podczas tegorocznej gali Autosportu. Brytyjski tygodnik od 1982 roku przyznaje swoje nagrody wyróżniającym się kierowcom. Niemiecki mistrz kierownicy teamu Red Bull jest pewniakiem do tytułu najlepszego kierowcy wyścigowego roku. To oznacza, że powtórzy swój sukces z ubiegłego sezonu. Najlepszym kierowcą rajdowym z pewnością zostanie Sebastien Loeb. Dla niego także ? oczywiście pod warunkiem że wygra ? będzie to druga nagroda Autosportu z rzędu. Castrol EDGE jest głównym sponsorem plebiscytu tego prestiżowego magazynu.

A to już wiesz?  Kto jest najlepszym kierowcą świata?

Sezon 2011 to niestety też okres, kiedy jedna za drugą wydarzyły się tragedie, w których zginęli znakomici kierowcy ? 16 października w karambolu na torze w Las Vegas ciężko ranny został Dan Wheldon, tegoroczny zwycięzca wyścigu Indianapolis 500. Anglik zmarł po przewiezieniu do szpitala. Tydzień później, 23 października, na torze Sepang w Malezji zginął Marco Simoncelli, włoski motocyklista startujący w serii Moto GP. Miał zaledwie 24 lata…