Zdrowie

Kłopoty żołądkowe w podróży – jak im zapobiegać i leczyć?

Kłopoty żołądkowe w podróży – jak im zapobiegać i leczyć?
Warszawa, 13 lipca 2015 Komentarz eksperta dr Arkadiusz Miller, internista Grupy LUX MED Kłopoty żołądkowe w podróży – jak im zapobiegać i leczyć? Letni urlop

Warszawa, 13 lipca 2015

Komentarz eksperta
dr Arkadiusz Miller, internista Grupy LUX MED

Kłopoty żołądkowe w podróży – jak im zapobiegać i leczyć?

Letni urlop to czas, na który wszyscy czekamy z utęsknieniem. Niestety, komfort wypoczynku bardzo często uprzykrzają nam niespodziewane kłopoty żołądkowe. Co zrobić, by uniknąć takich dolegliwości podczas wakacyjnych wyjazdów? Jak skutecznie reagować na pierwsze objawy choroby?

1. Dmuchaj na zimne
Planujesz egzotyczną podróż? Zmieniając strefę klimatyczną, zabezpiecz się przed chorobami zakaźnymi występującym w danym regionie. Zaleca się zwłaszcza szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A, durowi brzusznemu oraz cholerze. Udaj się do lekarza, który odpowie czy na wybranym terenie potrzeba innych zabezpieczeń. Na kilka dni przed wyjazdem można także zacząć przyjmować probiotyki, dzięki którym nasz układ pokarmowy lepiej odeprze obce drobnoustroje. Zaopatrzysz swoją wakacyjną apteczkę w podstawowe leki – aktywny węgiel na dolegliwości biegunkowe, krople żołądkowe na ból czy odpowiednie środki przeciw niestrawności. Zapominalscy zaś z pewnością dostaną te preparaty w każdej lokalnej aptece.

2. Higiena to podstawa
W czasie każdej podróży należy zachować wzmożoną higienę. W krajach tropikalnych twarz i zęby warto myć w wodzie mineralnej butelkowanej. Szczególną uwagę zwracajmy też na dłonie – myjmy je częściej niż tylko przed posiłkami. W swoim podróżnym niezbędniku umieśćmy także płyn lub chusteczki dezynfekujące.

3. Uważaj, co jesz
Bardzo często do zaburzeń żołądkowych dochodzi w wyniku spożycia zanieczyszczonych pokarmów. Smakując lokalne specjały, pamiętajmy o kilku zasadach. Unikajmy produktów od ulicznych sprzedawców; potraw, które nie były poddane obróbce termicznej oraz niemytych owoców. I pamiętaj – pij wodę butelkowaną, jedz potrawy świeżo smażone lub gotowane. Te surowe zawsze niosą ze sobą większe ryzyko infekcji i kłopotów.

4. Nawadniaj się regularnie
Aby zapobiec kłopotom żołądkowym w podróży, do picia najbezpieczniej wybierać butelkowaną lub przegotowaną wodę. Jeśli natomiast choroba już nas dopadła, dbajmy o właściwe nawodnienie m.in. za pośrednictwem preparatów z glukozą i elektrolitami.

A to już wiesz?  Jak zachować stawy w dobrej formie do starości?

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy