Biznes Problemy społeczne

20 000 rodzin ze Szlachetnej Paczki otrzyma bezpłatne kursy

20 000 rodzin ze Szlachetnej Paczki otrzyma bezpłatne kursy
Nauka języków obcych, kursy informatyczne i księgowe, szycie i projektowanie – to obecnie najpopularniejsze szkolenia dla osób, które chcą kształcić się na własną

Data publikacji: 2017-01-12
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: 20 000 rodzin ze Szlachetnej Paczki otrzyma bezpłatne kursy
Kategoria: Problemy społeczne, BIZNES

Nauka języków obcych, kursy informatyczne i księgowe, szycie i projektowanie – to obecnie najpopularniejsze szkolenia dla osób, które chcą kształcić się na własną rękę.

20 000 rodzin ze Szlachetnej Paczki otrzyma bezpłatne kursy Problemy społeczne, BIZNES - Nauka języków obcych, kursy informatyczne i księgowe, szycie i projektowanie – to obecnie najpopularniejsze szkolenia dla osób, które chcą kształcić się na własną rękę.

Nauka języków obcych, kursy informatyczne i księgowe, szycie i projektowanie – to obecnie najpopularniejsze szkolenia dla osób, które chcą kształcić się na własną rękę. Zdobycie dodatkowych umiejętności to bowiem szansa na polepszenie swojej sytuacji na rynku pracy. I właśnie na to liczą organizatorzy akcji „Szlachetna Paczka”, którzy wraz z ESKK fundują kursy wszystkim rodzinom objętym wsparciem.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że 4,6 mln Polaków żyje poniżej ustawowej granicy ubóstwa. Jednym z kluczowych czynników, które warunkują sytuację materialną polskich rodzin jest pozycja zajmowana na rynku pracy, na którą wpływają m.in. kompetencje zawodowe i doświadczenie pracownika. Stąd liczne programy aktywizacji zawodowej osób w trudnej sytuacji finansowej, organizowane m.in. przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.  Jedną ze skuteczniejszych metod aktywizacji są kursy zawodowe – wg danych Ministerstwa aż 48% osób, które w 2015 r. skorzystało z tej formy aktywizacji zawodowej znalazło pracę bezpośrednio w wyniku ukończenia szkolenia.

– Osoby, które podejmują decyzję o samokształceniu, najczęściej stawiają na kursy językowe, księgowo-kadrowe, informatyczne oraz te dotyczące  zakładania własnej firmy. Swoje kompetencje chcą poszerzać  zarówno młodzi ludzie, którzy czują potrzebę nadrobienia niewielkiego doświadczenia zawodowego poprzez nabycie dodatkowych umiejętności, jak i osoby nieco starsze, dla których edukacja na własną rękę to często konieczność .Polepszenie swojej pozycji na rynku pracy to dla wielu jedyna szansa na wyjście z trudnej sytuacji finansowej. – mówi Karolina Lewandowicz-Koszlajda  z ESKK, największej instytucji edukacyjnej zajmującej się kształceniem na odległość.

A to już wiesz?  Trwa V edycja programu społecznego Decydujesz, pomagamy!

Lepsze szanse na rynku pracy dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej to cel, jaki przyświecał tegorocznej współpracy ESKK i organizatorów projektu „Szlachetna Paczka”, którzy co roku wspierają tysiące Polaków w potrzebie. W 2016 roku pomoc uzyskało aż 18 960 rodzin – wszyscy beneficjenci otrzymali dodatkowo możliwość bezpłatnej nauki języka obcego od ESKK. Członkowie rodzin mają do wyboru zarówno najpopularniejsze kursy z języka angielskiego oraz niemieckiego, jak i bardziej niszowe, a tym samym pożądane na rynku pracy, języki, takie jak japoński, norweski, niderlandzki czy duński.

– W tym roku po raz pierwszy wprowadziliśmy nową kategorię pomocową dla beneficjentów naszego projektu, „Start w samodzielność”. Chcemy wspierać te osoby, które dopiero zaczynają samodzielne życie lub też odbudowują je na nowo. Mogą to być np. samotne matki, pełnoletni wychowankowie domów dziecka, jak i młode rodziny w trudnej sytuacji finansowej. Dzięki współpracy z ESKK, już teraz niemal 19 tys. polskich rodzin może skorzystać z bezpłatnych szkoleń językowych – to zdecydowanie dobry początek! – mówi Anna Sroka projektu „Szlachetna Paczka”.

– Wszystkie rodziny objęte pomocą Szlachetnej Paczki, które chcą podjąć bezpłatnie naukę wybranego języka obcego, mogą skontaktować się ze swoimi wolontariuszami. Na zgłoszenia czekamy do 23 lutego – dodaje Karolina Lewandowicz-Koszlajda  z ESKK.

Kursy i szkolenia – krok w samodzielność

Według analizy portalu Pracuj.pl w pierwszym półroczu 2016 roku wymóg znajomości języka angielskiego znalazł się w 70% ofert pracy. Choć sama znajomość języków obcych nie gwarantuje wysokiego wynagrodzenia, to może zdecydowanie pomóc  w karierze zawodowej. Jak wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń (2015), połowa pracowników oceniających swoją znajomość języka angielskiego jako zaawansowaną, notowała zarobki na poziomie od 3 650 PLN do 9 300 PLN brutto miesięcznie. Z kolei zatrudnieni z początkującą znajomością języka angielskiego uzyskiwali przeciętnie 3 300 PLN.

A to już wiesz?  Co trzeci Polak nie planuje dnia

– Angielski to stabilny nr 1 w rankingu języków obcych, których najczęściej uczymy się na własną rękę. Uczestnicy kursów angielskiego,  na różnych poziomach zaawansowania, stanowią prawie połowę wszystkich studentów naszych szkoleń językowych. Główną motywacją uczących się jest przede wszystkim perspektywa znalezienia lepiej opłacanej pracy lub awansu. Dalej pod względem popularności plasują się język niemiecki (20%), hiszpański (7%) oraz francuski i włoski (po 5%) – dodaje Karolina Lewandowicz-Koszlajda z ESKK.

Polacy chętnie rozwijają nie tylko umiejętności językowe. Skutecznym sposobem na zwiększenie szans na rynku pracy są także szkolenia zawodowe, które umożliwiają znaczne poszerzenie swoich kompetencji. Według danych ESKK, największą popularnością cieszą się obecnie kursy księgowo-kadrowe, komputerowe oraz szkolenia z zakładania i zarządzania własną firmą. Kobiety chętniej wybierają szkolenia z projektowania i szycia, aranżacji wnętrz i wizażu. Z kolei mężczyźni częściej decydują się na zwiększenie swoich kompetencji z zakresu informatyki i logistyki.  

– Połączenie lepszych kompetencji zawodowych i językowych ma znaczenie. Przykładowo, pracownicy biurowi z biegłą znajomością języka angielskiego zarabiają przeciętnie 2 600 PLN brutto miesięcznie, czyli o 200 PLN więcej niż osoby na tym samym stanowisku, które słabiej znają język. – mówi Karolina Lewandowicz-Koszlajda z ESKK.

Obecna sytuacja na polskim rynku pracy sprzyja osobom chcącym rozwijać swoje kompetencje. Jak wynika z raportu „Niedobór talentów" firmy Manpower Group, trudności w rekrutacji pracowników o odpowiednich kwalifikacjach deklaruje aż 45% polskich pracodawców. Na szczycie grup zawodowych obarczonych największym niedoborem talentów uplasowali się wykwalifikowani pracownicy fizyczni, inżynierowie oraz kierowcy.

– Wierzymy w zmieniającą życie siłę edukacji. Osoby objęte wsparciem projektu z godną podziwu wytrwałością walczą z trudnościami dnia codziennego, często borykają się jednak z niskim poczuciem własnej wartości i przykrym wrażeniem „uwięzienia” w trudnej sytuacji materialnej. Ukończony kurs zawodowy lub językowy potencjalnie zwiększy ich szansę na znalezienie pracy i poprawę swojej sytuacji. – mówi Karolina Lewandowicz-Koszlajda z ESKK.

A to już wiesz?  Rodo jest fikcją? Potrzebna zmiana mentalna w polskim biznesie

ESKK doceniła również zaangażowanie wolontariuszy Szlachetnej Paczki – 500 z nich będzie mogło podjąć wybrany przez siebie kurs online.

 

 

O ESKK

ESKK to pierwsza placówka edukacyjna stworzona w ramach ESCC (European School for Correspondence Courses). ESCC jest największą instytucją edukacyjną w Europie zajmującą się kształceniem na odległość. W chwili obecnej posiada oddziały w 7 państwach: w Polsce, na Węgrzech, w Rumunii, w Rosji, na Ukrainie, na Białorusi i w Kazachstanie. Pod względem liczby uczących się ESCC jest jedną z największych instytucji edukacyjnych na świecie. Przez ponad 25 lat działalności szkoły z oferty ESKK skorzystało w Polsce milion osób.

ESCC gwarantuje wysoki poziom merytoryczny kursów; są one opracowywane przez kadrę fachowców w danych dziedzinach, w oparciu o nowatorskie programy nauczania dostosowane do potrzeb rynku. Metoda dydaktyczna stosowana w kursach wywodzi się z bogatego doświadczenia edukacji na odległość w USA i krajach Europy Zachodniej. Każdy student jest „jedyny w klasie” – sam wybiera tempo, w jakim będzie się uczył, i ma zapewnioną opiekę osobistego nauczyciela.

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
20 000 rodzin ze Szlachetnej Paczki otrzyma bezpłatne kursy Problemy społeczne, BIZNES - Nauka języków obcych, kursy informatyczne i księgowe, szycie i projektowanie – to obecnie najpopularniejsze szkolenia dla osób, które chcą kształcić się na własną rękę.
Hashtagi: #Problemy społeczne #BIZNES

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy