Wiadomości branżowe

Wystawa projektów architektonicznych czterech przedszkoli w Gdańsku

Na tę wystawę zapraszamy nie tylko matki z dziećmi, choć one prawdopodobnie byłyby najbardziej sprawą zainteresowane. Dwadzieścia cztery pomysły na przyjazne dzieciom budynki przedszkolne w Gdańsku można obejrzeć na otwartej właśnie wystawie w Dziedzińcu Północnym Politechniki Gdańskiej. Ekspozycja będzie czynna do 12 lutego.Prace przygotowali studenci V semestru kierunku architektura i urbanistyka. Istotnym atutem prezentowanych koncepcji jest fakt, że zostały przygotowane pod cztery konkretne, realnie istniejące lokalizacje wskazane przez Urząd Miasta w Gdańsku.– To są działki, które w planie miejscowym zagospodarowania przestrzennego zostały przeznaczone na funkcje oświatowe – tłumaczy dr inż. arch. Agnieszka Błażko, prodziekan ds. kształcenia na Wydziale Architektury. – Trzy z tych działek mieszczą się w okolicach Gdańska Południe, gdzie w ostatnich latach powstały nowe osiedla, a w tych osiedlach zamieszkała duża liczba młodych ludzi i gdzie pojawiła się ogromna potrzeba otwarcia przedszkoli.Na wystawie prezentowane są więc propozycje dla ewentualnych przedszkoli na ul. Rogalińskiej, Nieborowskiej i Porębskiego. Czwarta lokalizacja dotyczy Oliwy – na osiedlu

Na tę wystawę zapraszamy nie tylko matki z dziećmi, choć one prawdopodobnie byłyby najbardziej sprawą zainteresowane. Dwadzieścia cztery pomysły na przyjazne dzieciom budynki przedszkolne w Gdańsku można obejrzeć na otwartej właśnie wystawie w Dziedzińcu Północnym Politechniki Gdańskiej. Ekspozycja będzie czynna do 12 lutego.

Prace przygotowali studenci V semestru kierunku architektura i urbanistyka. Istotnym atutem prezentowanych koncepcji jest fakt, że zostały przygotowane pod cztery konkretne, realnie istniejące lokalizacje wskazane przez Urząd Miasta w Gdańsku.

– To są działki, które w planie miejscowym zagospodarowania przestrzennego zostały przeznaczone na funkcje oświatowe – tłumaczy dr inż. arch. Agnieszka Błażko, prodziekan ds. kształcenia na Wydziale Architektury. – Trzy z tych działek mieszczą się w okolicach Gdańska Południe, gdzie w ostatnich latach powstały nowe osiedla, a w tych osiedlach zamieszkała duża liczba młodych ludzi i gdzie pojawiła się ogromna potrzeba otwarcia przedszkoli.

Na wystawie prezentowane są więc propozycje dla ewentualnych przedszkoli na ul. Rogalińskiej, Nieborowskiej i Porębskiego. Czwarta lokalizacja dotyczy Oliwy – na osiedlu usytuowanym vis a vis cmentarza przy ul. Czyżewskiego.

Projekty przygotowane przez studentów są jedynie pracami koncepcyjnymi, ale powstawały tak jak to się odbywa w normalnych konkursach architektonicznych, z uwzględnieniem uwarunkowań terenu i otoczenia. Młodzi architekci zostali wyposażeni w wypisy i wyrysy z miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, dostali karty terenu, podkłady sytuacyjno-wysokościowe. Mieli więc szansę podejść do sprawy absolutnie profesjonalnie.

Studenci sami budowali program funkcjonalny przedszkola. – Po przeanalizowaniu chłonności działki decydowali, jaki projekt chcą zrealizować – mówi prodziekan Błażko. – Czy ma to być przedszkole dwu- czy trzyoddziałowe, czy i jak można wyposażyć je w dodatkowe funkcje. Przygotowali wstępną aranżację pomieszczeń, ale także aranżacje  placów zabaw sąsiadujących z przedszkolami.

W trakcie zajęć seminaryjnych musieli zdecydować, czy ich przedszkole będzie przeznaczone dla dzieci w normie intelektualnej, czy jest dedykowane maluchom z różnego typu niepełnosprawnościami, np. autystykom, dzieciom niedowidzącym, niedosłyszącym albo cierpiącym z powodu niedomagań ruchowych.

A to już wiesz?  Shell Polska - sygnatariuszem Europejskiej Karty Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

Podczas przygotowań do projektów studenci mieli możliwość dyskutowania na ten temat z ekspertami. Jedne z zajęć prowadziła pani z poradni psychologiczno-pedagogicznej. Gościem innego spotkania była wychowawczyni przedszkolna, która opowiadała o tym, jak przedszkole funkcjonuje „od kuchni”.

Projektom studentów można przyjrzeć się na wystawie, którą już od poniedziałku można odwiedzać, choć uroczyste ogłoszenie wyników konkursu zaplanowano dopiero na środę, 10 lutego o godz. 10. Obecność na spotkaniu zapowiedział Paweł Adamowicz, prezydent miasta.

Dla gminy Gdańsk studenckie koncepcje stanowić będą zapewne inspirację do podjęcia konkretnych działań. Etap wstępny, polegający na przemyśleniu określonych przestrzeni, jest już za nami.

Gdzie i kiedy?
Otwarcie wystawy i rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w środę,
10 lutego środa o godz. 10
Gmach Główny Politechniki Gdańskiej
Dziedziniec Północny
wystawa czynna będzie do 12 lutego w godz. 9.00-15.00, wstęp wolny

Kontakt dla mediów
dr inż. arch. Agnieszka Błażko, prodziekan ds. kształcenia na Wydziale Architektury PG
tel. 58 347 22 02, 348 69 32, 602 52 26 05
e-mail [email protected]

 

Źródło Politechnika Gdańska. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy