Wiadomości branżowe

Europa pożyczy bankrutom. Kto pożyczy Europie?

Europejscy politycy znów wspaniałomyślnie uratowali nas od katastrofy. Euro ocalone! 750 mld € unijnej pomocy zostanie częściowo sfinansowane świeżymi banknotami dodrukowanymi przez Europejski Bank Centralny – podaje portal www.bankier.pl.W trakcie weekendu na naprędce skleconym szczycie przedstawiciele państw zrzeszonych w Unii Europejskiej postanowili uczynić wszystko, aby zatrzymać spiralę rządowych bankructw rozkręcającą się na południu Europy. Bowiem po faktycznym upadku Grecji rynek już typował niewypłacalność Portugalii i Hiszpanii, która w tym półroczu przewodniczy Unii. Po intensywnych targach zapadły decyzje, które „rynki finansowe” przyjęły z radością i uczciły umocnieniem euro oraz euforycznymi wzrostami na giełdach (francuski CAC40 wystrzelił o 8%).Taka reakcja rynków jest zrozumiała – inwestorzy bowiem bezbłędnie czytają między wierszami. „Stały mechanizm pomocy dla krajów strefy euro” jest de facto mechanizmem pomocy dla

Europejscy politycy znów wspaniałomyślnie uratowali nas od katastrofy. Euro ocalone! 750 mld € unijnej pomocy zostanie częściowo sfinansowane świeżymi banknotami dodrukowanymi przez Europejski Bank Centralny – podaje portal www.bankier.pl.

W trakcie weekendu na naprędce skleconym szczycie przedstawiciele państw zrzeszonych w Unii Europejskiej postanowili uczynić wszystko, aby zatrzymać spiralę rządowych bankructw rozkręcającą się na południu Europy. Bowiem po faktycznym upadku Grecji rynek już typował niewypłacalność Portugalii i Hiszpanii, która w tym półroczu przewodniczy Unii. Po intensywnych targach zapadły decyzje, które „rynki finansowe” przyjęły z radością i uczciły umocnieniem euro oraz euforycznymi wzrostami na giełdach (francuski CAC40 wystrzelił o 8%).

Taka reakcja rynków jest zrozumiała – inwestorzy bowiem bezbłędnie czytają między wierszami. „Stały mechanizm pomocy dla krajów strefy euro” jest de facto mechanizmem pomocy dla wierzycieli państw strefy euro, czyli dla wielkich europejskich grup finansowych. Według raportu bazylejskiego Banku Rozrachunków Międzynarodowych europejskie banki posiadają obligacje Grecji opiewające na kwotę 188,9 mld $. Portugalia winna jest bankom 240,6 mld $, a Hiszpania aż 851 mld $. W razie ogłoszenia niewypłacalności tego ostatniego państwa europejski system bankowy czekałaby jeśli nie natychmiastowa plajta, to przynajmniej potrzeba gigantycznego dokapitalizowania. I trzeba mieć jasność, że właśnie to było stawką weekendowego szczytu. Politycy za wszelką cenę chcieli uratować system bankowy przed załamaniem.

Na działaniach EBC stracą wszyscy posiadacze wspólnotowej waluty. Bowiem skokowy wzrost ilości europejskiego pieniądza będzie skutkował spadkiem jego wartości. Po prostu po pewnym czasie za jedno euro będziemy mogli kupić mniej dóbr niż do tej pory. Proces ten ma na imię inflacja. Inflacja oraz wyższe podatki – to będzie dla Europejczyków główny koszt ratowania banków.

Krzysztof  Kolany

A to już wiesz?  Specjalne ? zielone ? wydanie Reader?s Digest w Europie

Analityk Bankier.pl

***

Komentarz – dr Bogusław Półtorak, Główny Ekonomista

Działania Europejskiego Banku Centralnego i krajów strefy Euro z Niemcami na czele są powieleniem amerykańskiego sposobu rozwiązania kryzysu finansowego. Władze federalne skupowały, co prawda śmieciowe obligacje hipoteczne, a europejskie instytucje skupują jednak obligacje rządowe, ale państw de facto nie gwarantujących terminowej obsługi długu (europejskie subprime). W takich warunkach pojęcie wysokiej jakości kredytowej i wiarygodności kredytowej bardzo się deprecjonuje. Dziś wspólna waluta płaci cenę za nadmierne wydatki fiskalne południowych krajów, ale problem ma szerszy kontekst. Życie na kredyt bez umiaru kiedyś się kończy. Wszyscy mają nadzieję, że jeszcze nie dziś. Pytanie kto w wyścigu długu jest pierwszy pozostaje bez rozstrzygnięcia. Ale jedno jest pewne, peleton staje się coraz dłuższy.

Więcej informacji:

http://www.bankier.pl/wiadomosc/Europa-pozyczy-bankrutom-Kto-pozyczy-Europie-2138540.html, przy powoływaniu się na analizę prosimy o podanie źródła Bankier.pl.

Źródło Bankier.pl. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy